Click to Translate to English Click to Translate to French  Click to Translate to Spanish  Click to Translate to German  Click to Translate to Italian  Click to Translate to Japanese  Click to Translate to Chinese Simplified  Click to Translate to Korean  Click to Translate to Arabic  Click to Translate to Russian  Click to Translate to Portuguese


Forum Home Forum Home > Home & Family Planning > General Planning Tips
  New Posts New Posts RSS Feed - BARE  BONES PREPPING  -  FOR  $20/WEEK.
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Online Discussion: Tracking new emerging diseases and the next pandemic; Now tracking the Aussie Flu.

BARE BONES PREPPING - FOR $20/WEEK.

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: BARE BONES PREPPING - FOR $20/WEEK.
    Posted: July 01 2006 at 6:34pm
Hi All,
 
With money tight and many a "DH" suspicious, I thought to start a thread about "Bare Bones Prepping".  The premise is that you can prep - a little at a time - for around $20 / week, in such a way that will not make a "DH" go thru the roof.
 
I would ask as you post, that you list brands and actual prices along with the stores you saw them at.  Obviously this list is just a starter set.  You would want to go back and add on over time.  Also I did not include items I did not have prices for (like a loaf of velvetta or a large canister of oatmeal.) 
 
So here are my first suggestions:
 

Week One for $20.10

Rice  3lb/ $1 (dollar general) = 24 servings at 4¢ each

Beans 2lb / $1.25 (dollar general) Northern White Beans = 25 servings at 5¢ each

Tomato Sauces  4 / $1 (walmart) = 12 servings at 8¢ each

Powdered Milk $ 7.69   / makes 22 quarts (Sam’s Club) = 88 cups at 9¢ each

Eggs (freeze them)  18/ 89 ¢ (supermarket) = 12 servings at 5¢ each 

Flour  5 lbs / $1 (Albertson’s) = 20 cups of flour at 5¢ each

Sugar 5 lbs / $2.39 = 10 cups of sugar at 24 ¢ each

Canned Meat – Treet  1 / $1 (dollar general) = 6 servings at 17¢ each

Tuna 6 oz canned 2 / $1 (walmart) = 6 servings at 17¢ each

Spaghetti  6 lbs / $2.88 (Sam’s Club) = 48 servings at 6¢ each

 

Week Two for $19.29

Canned Ham – 1 lb / $2 (dollar general) = 8 servings at 25¢ each

Mashed Potatoes 1 / $1 (dollar general) 17 servings at 6¢ each

Green Beans 15 oz cans at 2 /$1 (walmart) = 6 servings at 17¢ each

Yeast 3 packets / $1 (walmart) = 12 loaves of bread (using H. Housewife’s receipe)

Mac and Cheese (Land o Lakes) 12 boxes for 6.41 (Sam’s) = 36 servings at 18¢ each

Ramen Noodles 48 pack for $4.88 (Sam’s) = 48 servings at 10¢ each

Spices 4 / $2 (dollar general) garlic, onion, cinnamon, Italian seasonings

Soup 2 / $1 (dollar general) = 4 servings at 25¢ each

 

Week Three at $17.30

Penne Pasta 6lb/ $3.12 (Sams Club) = 48 servings at 7¢ each

Peanut Butter Jif (safeway) 18 oz jar for $2 = 14 servings at 14¢ each

Grape Jelly 18 oz jar Albertson’s brand (Albertsons) $1 = 25  servings at 4¢ each

Scott toilet paper 1000 sheet roll//4 pack=$ 3.18 (Walmart)  est 6 sheet ea = 667 pulls tp

Oatmeal Instant 10 envelopes for $2 (generic brand Walmart) = 10 servings for 20¢ each

Canned Carrots great value brand 15 oz (Walmart) 4/$2 = 12 servings for 17¢ each

Canned Corn great value brand 15 oz (Walmart) 4/$2 = 12 servings for 17¢ each

Canned Spinach great value brand 15 oz (Walmart) 4/$2 = 12 servings for 17¢ each

 

 

These are “normal” prices but Walmart prices fluctuate wildly. They are lowered to match competitor’s sales and then are raised when the sale ends.  (The Stock Exchange can’t match their swings!)  Check sales fliers and purchase as much as you can when they are on sale to take advantage of the better pricing. 

 

Sam’s Club is by membership only – if you don’t have one ask around.  Someone you know is bound to have a membership.  If not, call the local  Sams Club and ask if you can get a shopping pass (to come in but pay 10% more at the register for all items.)

Alternately, since one membership gives you two cards (one for you and one for family)  consider splitting the membership fee with a family member and you each get a card.

Back to Top
Albert View Drop Down
Admin
Admin


Joined: April 24 2006
Status: Offline
Points: 38761
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Albert Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 01 2006 at 7:29pm

Good idea.    Smile

 
 
Back to Top
starfire View Drop Down
Senior Advisor Group
Senior Advisor Group
Avatar

Joined: May 16 2006
Location: United States
Status: Offline
Points: 36
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote starfire Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 01 2006 at 8:30pm
Walmart will match the low price another store has an item on sale.Just tell them so and so has this item for $1. they match it.Our store post all competitors adds out in the entrance.
Back to Top
macrimmons View Drop Down
Valued Member
Valued Member
Avatar

Joined: June 28 2006
Location: United States
Status: Offline
Points: 36
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote macrimmons Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 02 2006 at 6:29pm
Great ideas! Tell me about freezing eggs -- how do you prepare them?
 
Thanks again,
 
Mac
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 02 2006 at 8:42pm
Hi,
 
This is how I freeze eggs:  Break eggs into a bowl and mix them with a fork.  Spray ice cube tray with pam.  Pour eggs into tray, cover with plastic wrap and put in the freezer.  After about an hour take the tray out and pop out the egg ice cubes.   I like to vac. pack the ice cubes, date them and put them back in the freezer. 
 
Another user suggested just breaking an egg into a sandwich bag and suck out the air and freeze them.  I tried that today and six hours later they were still not completely frozen -- so that one did not work well.
 
K.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 03 2006 at 6:29am
We buy almost all of our groceries from Walmart, and get their Great Value brand whenever possible.  I used to buy all brand name stuff, but the GV store brand is as good as ... or better than ... the more expensive stuff! Wink

The only thing we weren't pleased with was their loaf bread.  It had a weird texture to it or something.  But their hot dog and hamburger buns are great, and they're just $1 a pack.

Even their canned chili is good, and I'm extremely picky about my chili. LOL


Back to Top
Hydrangea View Drop Down
Advisor Group
Advisor Group
Avatar

Joined: March 22 2006
Location: United States
Status: Offline
Points: 37
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Hydrangea Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 03 2006 at 7:50am
I haven't been to Walmart for a couple of months so the price may have changed, but I discovered that some of "The Allens" brand canned veggies cost even less than Great Value.  During April and May canned corn and green beans were 38 cents a can.

Also, Scott TP frequently goes on sale at stores other than WalMart. It's the brand I've used for years and I always buy it when the cost averages around 50 cents per roll. Usually this means buying a 12 roll pack. At this point there's enough TP here to last a year. Smile
Back to Top
Rocky View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: January 07 2006
Location: United States
Status: Offline
Points: 219
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Rocky Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 03 2006 at 1:38pm
Slightly off topic, but what they hey. Speaking of toilet paper "pulls". How about some guesses as to how much toilet paper (being careful) would various groups of people use in a week (assuming theyle are not sick). Let's say they are the regular, double ply rolls, not the bigger rolls. Here are my wild guesses. Any other people want to take the plunge? (so to speak). We've all been wanting to know this, right?

Gotta have something to go on (I just couldn't help myself) Do I need a separate thread for this?

Per Week:
Man: 2 rolls
Boy/Teenage boy: 2
Girl: 3
Woman (PostM): 3
Woman (PreM)/Teenage girl: 4

Rocky
Prepare for the Unexpected!
Rocky
http://www.homeemergencyusa.com
Back to Top
Penham View Drop Down
Chief Moderator
Chief Moderator
Avatar
Moderator

Joined: February 09 2006
Location: United States
Status: Offline
Points: 10398
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Penham Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 04 2006 at 2:50pm
Dollar General:
corn & green beans 1.00/3 cans
soups: chicken noodle, cream of mushroom, tomato, veg. beef 1.00/2
generic meds: like benadryl, cough syrup 1.50 each

Family Dollar:
Toilet paper-generic 6 rolls 1.00
paper towels-generic 3 rolls 1.00
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 04 2006 at 5:51pm
Hi Again,
 
Here is the next installment:
 

Week Four at $21.29

 

Jello 3/$1 (Walgreens) 12 servings at 8¢ each

Xtra Laundry detergent 128 oz / $2.50 (K-mart) = 33 loads for 8¢ each

Scott Toilet Paper 18 rolls for $10 (K-mart sale) = enough for months!!!!

Raisins 20 oz canister $1.99 (Walgreens) = 14 servings at 14¢ each

Folgers coffee 13 oz $2.50 (Walgreens) = 56 cups at 5¢ each

                    Based on tblsp = ½ oz = 2 cups

Safeguard soap 10 bars for $3.30 (K Mart) bar 33¢ each

                   be sure to open the packaging and expose the bars to air so they can harden

                        – will double the usefulness of the soap.

Back to Top
honeybee View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: May 20 2006
Status: Offline
Points: 188
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote honeybee Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 05 2006 at 9:16pm
Kr105 -  what an excellent thread.
 
I have seen messages from distressed people wondering how they can ever prep in their financial state.  I have also seen messages from those new to prepping who don't know where to start - this will give them a good idea.
 
I began by buying 2 and 3 items when I only needed one.  This got me on the path of stocking up on the thing we like.  Then feeling rushed and behind, I started grabbing sale items if I knew I would use them. 
 
At last I got two sets of shelves up and sorted everything in the basement.  Each shelf holds: canned fruits, canned veggies, meats and tuna, soups and whole meals in a can (ie, beans, ravioli, chicken and dumplings...) and one for things used to create meals or side dishes (chedder cheese soup, cream of mushroom, minute rice). This gave me a good feel for where I stand and where I am going next.
 
A note on the coffee - if there is a pandemic you must expect some long term power outages. We use an electric coffee pot. So in addition I would buy a big jar of instant coffee (I read somewhere here that one woman bought an old fashioned perculator that she could use on a fire). 
 
Also I don't mind tea, and love iced tea, so am storing some tea bags.  You might include instant lemon aide to add to the iced tea in the summer, lemons may or may not be available, but if you have water, you can always make sun tea, then stir in some lemon powder.
 
To ROCKY: 
I drove myself nuts with that one. Instead I bought a 12 pack of TP and put it in the bathroom and watched how long it lasted. Calaculate it for how many months you are stocking up for.  Then keep adding more as you can to allow for illnesses, the changes in your diet, etc. 
 
 
TO THE BUDGET MINDED IN GENERAL: since this is a budget minded thread... Use the search option to look for Bounty Paper Towels. There are a few places on this forum where people showed you how to make moist wipes for pennies and (if we are without water) only 1 cup of water; it uses baby shampoo and baby oil so it might be worth making now for mothers reading this.
 
I make a budget strognoff that is surprisingly tasty. the ratio is 1lb of hamburger, 1 can of cream of mushroom, brown the meat, drain, and stir in the soup (do not add water) - serve this over flat noodles. I don't even like mushrooms, but love this dish.
 
Hope these thoughts help. 
 
Again Kr105 - a great thread, thanks
 
 
 
Honeybee
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 1:08pm
I have been watching the T P issue also.  I have found that  kleenex type tissues may be a better way to go. Dispenses one at a time. I have been buying off brands on sale and think this may be cheaper than toilet paper.  We generally buy the 1000 per roll scott tissue for savings, but the kids use (or play with) too much.  I'm not sure about septic  tank though.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 1:12pm
Ya know, the one place where we're not being cheap is on TP...Cottonelle for us...
 
I've used the really cheap stuff before...and i can tell you, it feels like sand-paper and it don't take sh#t off anyone! Wacko
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 1:18pm
FictionWriter,

It may be rough, but not as rough as the local directory will be....LOL   That will be the absolute  end of the line backup we will have.........Bummer
Back to Top
honeybee View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: May 20 2006
Status: Offline
Points: 188
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote honeybee Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 1:38pm
I don't know the exact facts, but I do know that kleenex does not break down as well as TP - septic tank will be an issue!  And don't forget to buy some yeast for the septic tank...
Honeybee
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 2:00pm
Telephone Directories as a source of TP...ok, but what about all that ink? :)
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 3:21pm

Desperate times call for desperate measures.......or something like that...or maybe it's,  a little ink never hurt anybody  ......Embarrassed
Back to Top
honeybee View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: May 20 2006
Status: Offline
Points: 188
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote honeybee Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 4:21pm
You can almost see the differences in generations in this conversation.  We have heard from the charmin generation, cheap brand, the "sears catalog" (newspaper) - We have yet to hear from the outhouse generation (whose grandparents had a corn cob hanging in the outhouse?)  LOL
Honeybee
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest Group
Guest Group
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 4:39pm

Oh no!!!!!  We are now reduced to bathroom humor! Smile    Sometimes you just have to laugh....
Back to Top
honeybee View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: May 20 2006
Status: Offline
Points: 188
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote honeybee Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: July 07 2006 at 5:19pm

Right Mary, I almost didn't leave that message, but it did feel good to laugh at our worries...

Honeybee
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down