Click to Translate to English Click to Translate to French  Click to Translate to Spanish  Click to Translate to German  Click to Translate to Italian  Click to Translate to Japanese  Click to Translate to Chinese Simplified  Click to Translate to Korean  Click to Translate to Arabic  Click to Translate to Russian  Click to Translate to Portuguese  Click to Translate to Myanmar (Burmese)

PANDEMIC ALERT LEVEL
123456
Forum Home Forum Home > Main Forums > General Discussion
  New Posts New Posts RSS Feed - What  your average spend on food per week
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Online Discussion: Tracking new emerging diseases and the next pandemic since 2005; Coronavirus COVID-19 Pandemic Discussion Forum.

What your average spend on food per week

 Post Reply Post Reply
Author
Message
carbon20 View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: April 08 2006
Location: West Australia
Status: Offline
Points: 45901
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote carbon20 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: What your average spend on food per week
    Posted: August 11 2020 at 6:00am

 




Just watching USA news,

about food banks...... 

And it was said $50 dollars would feed a family of four for a week ?

Would that be correct in the US ?

Our average food bill is $250+ (grog) per week, only 2 of us here now....

Fuel is $1.30 per litre 

I know Our fuel is cheaper than the UK .


Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.🖖

Marcus Aurelius
Back to Top
ViQueen24 View Drop Down
Adviser Group
Adviser Group
Avatar

Joined: May 14 2013
Location: Verona, PA
Status: Offline
Points: 6080
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ViQueen24 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 6:34am

I feed my mother and I on about $150-$175 a week.  I shop at Giant Eagle, and they have a program where you can also buy gas at their Get-Go markets, so if you spend on groceries and/or gas, you get Food or Fuelperks that can be spent either on food or fuel.  Once you spend $500, you get 20% off food, or so many cents off a tank of gas.  (Not quite as sure about that since I only buy gas once every 4-6 weeks, and I never use Fuelperks, always Foodperks.)

Back to Top
Technophobe View Drop Down
Assistant Admin
Assistant Admin
Avatar

Joined: January 16 2014
Location: Scotland
Status: Offline
Points: 80585
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Technophobe Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 8:53am

Three people, 3 dogs (two big) 5 cats; total about £100 - 120 per week.  That excludes fuel, clothing, bills and chicken food.  But I am obsessively mean!  If I pay for something and then find it a penny cheaper elsewhere, it will haunt me for a week or more.  Bernard makes jokes about my squeaking when I walk.  ("Tighter than a duck's .....   And that's watertight.")

Currently, no fuel bills except electric as we are in isolation and NE Scotland has no gas (household).  TV licence, telephones, broadband, farm insurances and chicken food come to double the food bill.  No rates/land tax as we are exempt. Food delivery and booze* included in food bill, - as is prepping; which I still increase even under current conditions.

There is no margain at all in UK welfare payments.  I don't know how those on jobseekers survive at all.  I feel for the poor s***s even whilst marvelling at other people's profligacy.




*We drink, but not often.

ERCD
Back to Top
WitchMisspelled View Drop Down
Adviser Group
Adviser Group


Joined: January 20 2020
Status: Offline
Points: 12775
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote WitchMisspelled Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 9:02am

$50 a week to feed a family of four is SO not correct.  I'm one person and my food bills are about $100 a week with the recent price increases. 


That being said, food banks receive steep discounts on food purchases, not to mention donations from manufacturers and private interests so it may be that they can feed a family of four for a week with a $50 private donation.  

Back to Top
BeachMama View Drop Down
V.I.P. Member
V.I.P. Member
Avatar

Joined: January 25 2020
Location: Southwest US
Status: Offline
Points: 2805
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BeachMama Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 4:03pm

I spend around $150-$200 a week for my family of four, a cat, a large dog, a snake, and two tanks of fish. This typically includes paper goods such as toilet paper and paper towels as well as pet food.  I do try to manage my costs by using the “once a month shopping” strategy, where I plan out all of my family’s meals for a month, create the shopping list based upon that, and do my major shopping when we get our first paycheck. I go back when we get our second paycheck for fresh items like fruits, veggies, milk, and similar items. This approach keeps me OUT of the grocery store and definitely helps save money! 

Back to Top
carbon20 View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: April 08 2006
Location: West Australia
Status: Offline
Points: 45901
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote carbon20 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 4:16pm

cheers for that, just curious,

Our goods are more expensive

Due to shipping cost to here,

https://www.woolworths.com.au/shop/productdetails/675659?cmpid=smsm:ds:GOOGLE:Woolies_8458_BAU_Shopping_Smart_Others_WW-0001:PRODUCT_GROUP&gclid=Cj0KCQjwg8n5BRCdARIsALxKb97_0pTgXxE22RnHqpXXIvHUfMLTwZsQT1TLojxLLoUmrmXIw4ZI88YaArgPEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Local produced goods cheap enough


The instant coffee I prefer is $10.00 for 250gms....

Take out coffee is,

 $5.00 long black with milk on side .....(thanks that will do nicely...lol 😉)

Take care all 

😷😉


Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.🖖

Marcus Aurelius
Back to Top
WitchMisspelled View Drop Down
Adviser Group
Adviser Group


Joined: January 20 2020
Status: Offline
Points: 12775
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote WitchMisspelled Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 4:48pm

We Americans are spoiled in that our food costs are cheap compared to that of other countries.  

Back to Top
KiwiMum View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: May 29 2013
Status: Offline
Points: 17655
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote KiwiMum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: August 11 2020 at 6:02pm

Carbon, if you think Australia's expensive, then come to NZ. I was in the UK last July and food is so cheap there. I pay about 3 times as much here. I generally spend between $70 and $150 a week. About $50 of that is on tropical fruits and veges that we don't grow. We produce our own milk, cream, yoghurt and butter, and all our own protein. Also most our own green veg. I bought a watermelon in the UK for 2 pounds, which is $4 NZ, and it was huge. Here they are $7.99 per kilo. The one in the UK was the size of a football. Lettuce is $3 in the summer. It's cheaper to buy NZ butter in central London than it is to buy it here. 

I have friends who regularly spend $750 a week to feed a family of 5.

You can't fix stupid.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down